Czy darmowe wzory pozwów są bezpieczne?

14.11.2022

Czy darmowe wzory pozwów są bezpieczne?

Nie jest tajemnicą, że w sieci z łatwością znajdziesz wiele przykładowych darmowych wzorów pozwów, wniosków i innych pism procesowych. Jednak zapewne nurtuje Cię pytanie czy są one bezpieczne? Czy darmowe wzory pozwów zawierają w swojej treści wszystkie istotne dla Twojej sprawy informacje? Jak uzupełnić wzór pozwu? Czy darmowy wzór pozwu wywrze odpowiednie skutki przed Sądem?

Odpowiadając na powyższe pytania musisz mieć świadomość, że wiele przykładowych darmowych wzorów pozwów, wniosków i innych pism procesowych przygotowanych jest przez osoby, które nie posiadają wykształcenia prawniczego, a co najistotniejsze nie posiadają praktyki zawodowej tj. nigdy nie pisały pozwu, nie brały udziału w rozprawie, nie mają wiedzy na co należy zwrócić uwagę w danej sprawie, jakie okoliczności opisać, a jakie są nieistotne. Każde pismo procesowe czy to pozew o rozwód bez orzekania o winie, pozew o alimenty, wniosek o podział majątku wspólnego czy też wniosek o stwierdzenie nabycia spadku etc. posiada indywidualne cechy, konkretne zwroty, których zastosowanie wywrze odpowiednie pozytywne dla Ciebie skutki. W darmowych wzorach pozwów bardzo często brakuje podstawowych okoliczności, które powinny zostać zawarte i wyostrzone. 

Kolejno podkreślić trzeba, że w wielu przypadkach udostępniane w sieci darmowe wzory pozwów, wniosków są nieaktualne, a ich wniesienie do sądu narazi Cię na ujemne skutki procesowe. Przepisy w polskim systemie prawnym są codziennie zmieniane, aktualizowane dlatego przystępując do pisania pozwu czy wniosku istotnym jest byś miał pewność, że zrobisz to zgodnie z obowiązującymi normami. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że zamieszczane w sieci darmowe wzory pozwów, są jedynie blankietami, które należy samodzielnie uzupełnić, a brak wiedzy prawniczej znacznie utrudnia to zadanie. Darmowe wzory pozwów nie zawierają instrukcji uzupełnienia dlatego ich wykorzystanie wiąże się z tym, że będziesz zmuszony zasięgnąć wiedzy kodeksowej, co jak wiadomo nie jest prostą sprawą. 

Pamiętaj również, że pobieranie plików z nieznanego źródła może wiązać się z ryzykiem zainfekowania przez wirusa i inne złośliwe oprogramowanie.

Podsumowując – darmowe wzory pozwów, wniosków i innych pism procesowych nie są bezpiecznym rozwiązaniem zarówno pod względem skierowania ich do sądu jak i samego pobrania.

Dokonując zakupu na naszej stronie masz pewność, że każdy wzór pozwu, wniosku lub innego pisma procesowego:

  • został przygotowany i szczegółowo opracowany przez prawnika – adwokata lub radcę prawnego posiadającego wieloletnie doświadczenie zawodowe;
  • jest aktualny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa;
  • jest bezpieczny – wolny od wirusów i innego złośliwego oprogramowania;
  • posiada dokładną instrukcję uzupełnienia – krok po kroku, jak i wyjaśnienie do jakiego sądu należy wnieść pozew, wniosek lub inne pismo procesowe, jaką opłatę należy uiścić, ile egzemplarzy należy przedłożyć, jakie dowody przedstawić itd.
  • posiada przykładowo uzupełniony wzór w tym wzór uzasadnienia z którego możesz skopiować odpowiednie zwroty;

Pamiętaj jeżeli chodzi o przyszłość warto zaufać profesjonalistom.